Pomoc:Archiwum 2023/Tworzenie nowych stron: Różnice pomiędzy wersjami
[wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
Usunięta treść Dodana treść
m →Tworzenie strony autora: drobne redakcyjne |
sprzątanie kodu |
||
Linia 13:
</inputbox>
<div class="detail">[[
== Tworzenie tekstu ==
* utwory podzielone na tomy/rozdziały należy wstawiając dzielić na tomy i rozdziały tak, by każdy rozdział znalazł się na osobnej stronie, przy czym strony należy nazywać:
:: "Tytuł utworu/Rozdział 1" oraz "Tytuł utworu/Rozdział 2" itd.
:: "Tytuł utworu/Tom 1/Rozdział 1" oraz "Tytuł utworu/Tom 1/Rozdział 2" itd.
* dopuszczalna jest numeracja tomów i rozdziałów cyframi arabskimi (1, 2, 3 ...) oraz rzymskimi (I, II, III ...), ale jednolicie dla całego utworu;
* tekst musi być poprawnie sformatowany;
* każda strona powinna zawierać [[
* jeżeli już istnieje strona o tytule tekstu, który chcesz dodać (np dwa wiersze o tym samym tytule różnych autorów), wymaga to utworzenia [[
* strona musi zawierać link do strony autora;
=== Nagłówek ===
Zamieść szablon
<code>{{s|Nagłówek|2=tytuł=tytuł|3=autor=Autor}}</code>
<br />
Efekt:
{{Nagłówek|tytuł=tytuł|autor=Autor}}
Linia 43:
|następny=dalej
}}</code></poem>
<br />
Efekt:
{{Nagłówek
Linia 56:
Jeśli tekst jest anonimowy, jest na przykład piosenką ludową możesz zamieścić szablon w takiej formie:
<tt>{{
<br />
Efekt:
{{Nagłówek
Linia 63:
|autor=|autor1=Anonim
}}
=== Podział tekstu ===
Jeżeli zamieszczasz obszerne dzieło najlepiej zrobić to dzieląc je na rozdziały (akty, działy it.p.) w formacie <code>Utwór/Rozdział</code>. Należy wówczas utworzyć stronę tytułową ze spisem treści poprzez wstawienie <code>{{[[
=== Formatowanie tekstów ===
==== Poprawne formatowanie wiersza ====▼
▲====Poprawne formatowanie wiersza====
<poem>Jeszcze Polska nie zginęła
Linia 76 ⟶ 75:
Kod źródłowy powyższego fragmentu jest następujący:
<pre><poem>Jeszcze Polska nie zginęła▼
<nowiki>▼
▲<poem>Jeszcze Polska nie zginęła
Kiedy my żyjemy,
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.</poem></pre>
==== Poprawne formatowanie dramatu ====
<small>CHÓR</small><br />▼
: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,▼
▲<small>CHÓR</small><br>
: Co to będzie, co to będzie?▼
▲:Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
▲:Co to będzie, co to będzie?
<small>GUŚLARZ</small><br>▼
:Zamknijcie drzwi od kaplicy▼
:I stańcie dokoła truny;▼
:Żadnej lampy, żadnej świécy,▼
:W oknach zawieście całuny.▼
:Niech księżyca jasność blada▼
:Szczelinami tu nie wpada.▼
:Tylko żwawo, tylko śmiało.▼
▲<small>GUŚLARZ</small><br />
▲: Zamknijcie drzwi od kaplicy
▲: I stańcie dokoła truny;
▲: Żadnej lampy, żadnej świécy,
▲: W oknach zawieście całuny.
▲: Niech księżyca jasność blada
▲: Szczelinami tu nie wpada.
▲: Tylko żwawo, tylko śmiało.
Kod źródłowy:
<pre><small>CHÓR</small><br>▼
▲<small>CHÓR</small><br>
:Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
:Co to będzie, co to będzie?
Linia 114 ⟶ 107:
:Niech księżyca jasność blada
:Szczelinami tu nie wpada.
:Tylko żwawo, tylko śmiało.</pre>
====Poprawne formatowanie prozy====▼
▲==== Poprawne formatowanie prozy ====
Przy formatowaniu prozy należy pamiętać tylko, aby pomiędzy akapitami był jeden wiersz odstępu w kodzie źródłowym.
=== Licencja i informacje o pochodzeniu tekstu ===
Opisz licencję tekstu, wybierając jeden z [[Wikiźródła:Szablony/Licencje|szablonów]] (na samym dole strony).
'''Nie zamieszczaj szablonu licencji tekstu, jeśli teksty autora są zamieszczane 70 lat po jego śmierci''' (tylko
Dodatkowe informacje o tekście, takie jak źródło, korekta, informacje o edycji zamieść na stronie dyskusji.
<div class="detail"><span>[[
=== Kategorie ===
Aby skategoryzować tekst wystarczy u dołu strony wpisać
< <div class="detail"><span>[[
== Tworzenie strony autora ==
Oto pełny główny polski indeks autorów:
{|width="100%" style=" background-color:#f8f8ff; text-align:center"
|-
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
|-
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
| style="font-family: Verdena; font-size: 10pt;"|<div class="plainlinks noprint">[
|}
Indeks ten prowadzi do strony kategorii od razu pod daną literę.
Jeżeli strona z nazwiskiem autora tekstu, który zamieszczasz, jest już na Wikiźródłach, dodaj tylko tytuł tekstu w kolejności chronologicznej (jeśli nie znasz daty powstania, to dopisz tekst na końcu). Jeżeli musisz utworzyć stronę autora, zrób to następująco:
: 1. wpisz w wyszukiwarkę imię i nazwisko autora, którego stronę chcesz utworzyć, np. Jan Kowalski
: 2. kliknij odnośnik tworzenia nowej strony
: 3. skopiuj poniższy kod i wstaw go na nową stronę autora; dostosuj zaznaczone fragmenty lub wstaw <code>{{[[Szablon:Autor info|<nowiki>subst:Autor info</nowiki>]]}}</code>
(<code>{{[[Szablon:Tłumacz info|<nowiki>subst:Tłumacz info</nowiki>]]}}</code> dla tłumaczy),
zapisz stronę i uzupełnij dane o autorze.
Więcej na temat tworzenia strony autora, w tym szczegółowe zalecenia dotyczące zamieszczania na niej tekstów, znajdziesz na stronie [[Wikiźródła:Strona i kategoria autora|Strona i kategoria autora]].
▲ <nowiki>{{Autorinfo
|Nazwisko=
|pseudonim=
Linia 204 ⟶ 188:
|Cytat1=
|back=
}}</nowiki
== Teksty ==
<nowiki>*</nowiki> <span style='color:blue'>'''tekst pierwszy'''</span><br/>▼
<nowiki>*</nowiki> <span style='color:blue'>'''tekst
<nowiki>[[Kategoria:
<nowiki>[[Kategoria:Polscy poeci|</nowiki><span style='color:blue'>'''
<nowiki>[[Kategoria:Polscy
▲<nowiki>[[Kategoria:Polscy dramaturdzy|</nowiki><span style='color:blue'>'''nazwisko'''</span><nowiki>]]
[[Kategoria:Metastrony Wikiźródeł|{{PAGENAME}}]]▼
{{Meta}}
▲[[Kategoria:Metastrony Wikiźródeł|{{PAGENAME}}]]
[[ar:مساعدة:إضافة نص]]
|